MIEJSKIE KOŁO TURYSTYKI ROWEROWEJ "RELAKS" STOWARZYSZENIE POŻYTKU PUBLICZNEGO

Rajd rowerowy „Stulecie Bitwy Warszawskiej” - relacja PDF Drukuj Email

 

 

W  dniach 12.08.- 15.08.2020 r. odbył się rajd rowerowy zorganizowany przez Miejskie Koło Turystyki Rowerowej Relaks do miejscowości Ossów koło Warszawy. W Ossowie  wojska polskie w 1920 roku stoczyły zaciętą walkę  z bolszewickimi najeźdźcami i zmusiły ich  do odwrotu. Na polach bitwy odbyły się jubileuszowe uroczystości 100- lecia Bitwy Warszawskiej –jednej z ważniejszych bitew, która decydowała o losach Europy i świata na długie lata.

 

12.08.2010 r. (środa)  - I etap, Lubartów – Łuków, km 70

Zbiórka uczestników rajdu odbyła o godz. 7.30 przed TESCO, skąd po odprawie wyruszyliśmy na szlak. Udział w rajdzie  wzięła  14 osobowa grupa członków MKTR „Relaks.”W trasę rowerową wyruszyliśmy o godz. 8.00, pierwszy krótki odpoczynek był
w Firleju, a następnie pojechaliśmy przez Serock, Wolę Skromowską do Kocka. Kolejny etap prowadził do Łukowa, gdzie zaplanowany był pierwszy nocleg. Do Łukowa dotarliśmy o godz. 14.30. Odwiedziliśmy najbliższą pizzerię, żeby zregenerować siły a następnie zakwaterowaliśmy się  na nocleg. Wieczór spędziliśmy przy wspólnej kolacji, po której zaczęły się śpiewy zarówno  indywidualne jak i zespołowe. Dzięki naszemu koledze Jackowi, który zapewnił odpowiedni  sprzęt, każdy mógł wybrać dla siebie utwór wg własnego upodobania i śpiewać z ulubionymi idolami. Było bardzo zabawnie i wesoło.

 

13.08.2020 r. (czwartek)-II etap, Łuków -Węgrów i Liw, km 81

Na trasę wyruszyliśmy o godz. 8.00, bo program był dosyć bogaty i chcieliśmy go
w pełni zrealizować. Grupa rowerowa miała w tym dniu do pokonania ponad 80 km, w planie było zwiedzanie Węgrowa i zamku w Liwie. Naszym przewodnikiem był pan Roman Postek – dyrektor Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, który oprowadził nas po klasztorze Franciszkanów Reformatów w Węgrowie a następnie po Zamku w Liwie. Zespół klasztorny w Węgrowie składa się z dwukondygnacyjnego klasztoru z krużgankami, wirydarza oraz kościoła. Jego fundatorem był Jan Dobrogost Krasiński, wojewoda płocki,  który również był budowniczym pałacu Krasińskich w Warszawie. Klasztory reformatów podlegały określonym regułom w zakresie budowy i architektury, do których fundator musiał się podporządkować. Dominowały określone barwy, kształty i wielkości obiektów. Zwiedziliśmy krużganki, kościół i mamy nadzieję, że wrócimy tam po zakończeniu prac konserwatorsko – restauracyjnych, które  jeszcze trwają i mają na celu przywrócenie pierwotnego charakteru  tych budynków.

Po zwiedzaniu Węgrowa udaliśmy się do Liwu – miejscowości położonej na pograniczu mazowiecko – podlaskim, którego naturalną granicą jest rzeka Liwiec. Tutaj nasz przewodnik oprowadził nas po Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, opowiedział barwnie bogatą historię zespołu zamkowego składającego się z wieży i murów pozostałych z gotyckiego zamku obronnego zniszczonego podczas potopu szwedzkiego
i wojny północnej oraz barokowego dworu starostwa.

Do bramy zamku prowadzi długi, drewniany pomost. W muzeum zwracają uwagę piękne, zabytkowe meble, kolekcje malarstwa w tym portretów sarmackich a przede wszystkim broń biała i palna niemal z całego świata. Weszliśmy również na wieżę, wysłuchaliśmy opowieści o Żółtej Damie, która nawiedza zamek. Po zwiedzeniu zamku, na jego dziedzińcu  rozbiliśmy namioty. Niemal w bajkowej scenerii – podświetlony zamek, płonące ognisko, rzeka Liwiec, gwieździste niebo, śpiewaliśmy spontanicznie harcerskie i partyzanckie piosenki. Tuż przed snem nasz klubowy kolega Wiesław podzielił się z nami  swoją bogatą wiedzą astronomiczną. Niepowtarzalna atmosfera tego wieczoru oraz otoczenie sprawiały, że trudno było udać się na zasłużony nocny odpoczynek.

 

14.08.2020r. (piątek) – III trasa Liw – Ossów, km 70

Wstaliśmy bardzo wcześnie, bo o 7.45 byliśmy umówieni na  spływ kajakowy rzeką Liwiec. Organizator zawiózł nas do punktu początkowego i ubrani w kapoki zaczęliśmy ponad dwugodzinny spływ. Liwiec tworzy bardzo liczne meandry, mijaliśmy zwalone drzewa, sterczące pale, pastwiska, dzikie plaże, młodego łabędzia, stada kaczek, kuropatwy i bogatą przybrzeżną roślinność. Podziwialiśmy dwie malownicze  krainy geograficzne Mazowsza i Podlasia na ok.10 kilometrowym odcinku.                                                                                                           Po spływie odświeżyliśmy się, wsiedliśmy na rowery (kierowcy do samochodów)
i ruszyliśmy dalej w kierunku Kobyłki, gdzie mieliśmy  spędzić ostatni nocleg. Po zakwaterowaniu obejrzeliśmy film „Bitwa Warszawska 1920”, który wprowadził  nas w poważny nastrój.

 

15.08.2020 r. (sobota)-IV etap, trasa Kobyłka – Ossów – Kobyłka, km 10

Na uroczystości upamiętniające Bitwę Warszawską pojechaliśmy do Ossowa
w  koszulkach klubowych, dzięki którym z łatwością mogliśmy się odszukać wśród tłumów .Wzięliśmy udział w uroczystej mszy, Apelu Poległych i pikniku wojskowym. Obejrzeliśmy wystawy sprzętu wojskowego (czołgi, transportery), przyglądaliśmy się pokazom walk żołnierzy ubranych w mundury z tamtego okresu, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, trochę pośpiewaliśmy pieśni patriotyczne, posililiśmy się grochówką i wróciliśmy
do bazy. Panowie zapakowali rowery i wyruszyliśmy w drogę powrotną samochodami.
Na trasie jeszcze zjedliśmy posiłek w „Jakubowej Izbie” i do Lubartowa dotarliśmy ok. godziny 20.00.

 

Rajd był współfinasowany ze środków Urzędu Miasta w Lubartowie.